Já jsem přišel s nabídkou kvalitního sexu…!

To je už otřepaná hláška z filmu Pelíšky. Tak otřepaná, že nejspíš tento článek pravděpodobně odsoudí k ignoranci ze strany Googlu, Seznamu a dalších vyhledávačů. Ale stejně jsem si nedokázala pomoci a použila jsem ji. Lepší příklad jsem nenašla. Nevím, jak to máte vy, ale mě proběhne nepříjemný mráz po zádech, když zaslechnu slovo NABÍDKA v souvislosti se sexem. Vlastně toto slovo nemám ráda ani jinde. Přitom by mělo být docela neutrální.  Nabídka a nabízení. Používá to kde kdo. Vždycky mi naskakuje pocit, že mi bude někdo něco vnucovat.

      Slova jsou nositelé energie. Jsou pozitivní, jsou i negativní. Hodně nebo málo a některá si troufneme označit jako neutrální. Použité slovo dokáže naprogramovat lidské podvědomí. Někdy je docela zřejmé jak. U výrazů jako je „problém“, „neštěstí“, „smutek“ je okamžitě poznat, že jsou negativní a že bude dobré si dávat pozor v jakém kontextu a jestli vůbec je používáme. Podobně to bude na opačném pólu, kdy stejně snadno mezi pozitivní a podporující slova zařadíme  třeba „štěstí“, „radost“, „nápad“, „řešení“.

A jak to je s tou „nabídkou“ a některými dalšími výrazy, které se tváří neutrálně a neměly by napáchat žádné škody. Je tomu tak doopravdy?

Pojďte si to vyzkoušet společně:
 

1.nabídka

  • Nabízím ti sex!
  • Máme pro vás exkluzivní nabídku!
  • Máme pro vás výhodnou nabídku!
  • Časově omezená nabídka!

 Tahle slovní spojení se na nás valí ze všech stran. Původně neutrální a nekonfliktní slůvko najednou nabralo divný přídech, při kterém nám v hlavě začne blikat červená kontrolka. A to i v případě, že jde o tak příjemnou (ne-li dokonce vzrušující záležitost) jako je sex.
 

2.Snažím se

  • Mami, já jsem se opravdu snažila, ale ono….
  • Snažím se mít doma uklizeno.
  • Snažím se pomáhat rodičům, co to jde.
  • Snažím se na svůj web dát minimálně dva nové články měsíčně, abych…
  • Snažíme se, aby to opravdu stálo za to.

Něco tady není OK. Vnímáte to?

 

Pojďte si vyzkoušet jedno malé cvičení. Už jsem ho popisovala jinde, ale opakování je matka moudrosti:

Zavřete si oči a představte si před sebou staré těžké dveře s velikou kovanou klikou.

V duchu si řekněte: „Otevírám dveře.“ A sledujte svoji představu. Pravděpodobně vidíte, jak dveře otevíráte. Možná se musíte víc opřít, ale otevíráte je.

A teď si v duchu řekněte: „Snažím se otevřít dveře.“ Je vaše představa stejná jako před tím nebo se liší? Jak to vypadá, když se snažíte? Cloumáte dveřmi? Musíte zabrat víc? Povedlo se vám to vůbec?

 Kdykoliv použijete slovo snažím se, tak signalizujete, že očekáváte problémy a předpoklad, že věci nepůjdou tak, jak mají. Nebo také že jste nevynaložili dostatek energie, abyste zvládli to, co jste zvládnout měli.
 

 3.Ráda bych, chtěla bych, potřebovala bych

  • Ráda bych vám poslala odkaz na svůj nový článek.
  • Chtěla bych vás pozvat na svou výstavu.
  • Potřebovala bych přestat odkládat věci na zítřek.

    Vzpomínám na jednu klientku. Měla celou řadu potíží a chodila ke mně dost dlouho. Při každém setkání jsem od ní několikrát slyšela:  „Když já bych potřebovala, aby…!“ Nikdy neudělala výrazný pokrok, její změny byly jen symbolické. Stále vyjadřovala svoji bezmoc. Stále vyjadřovala, že „potřebuje, aby se stalo něco z vnějšku samo od sebe“. Nestalo se, vnější okolnosti se nezměnily a svoji proměnu svým očekáváním zázraku dokonale sabotovala.

 Všechna ta ráda bych, chtěla bych, potřebovala navenek signalizují  „ale nemůžu“/“nemůžu dostatečně“/“nevím, jestli smím“.  Když je používáte, posíláte právě tento signál svému mozku i svému okolí. Přitom jsem přesvědčena, že v mnohém případě nejde o skutečnou bezmoc, ale jen o jazykový nešvar taková slovní spojení používat, který jsme převzali z rodiny.
 

4.Chci, mým cílem je

  • Chci se naučit deset anglických slovíček za den.
  • Mým cílem je zhubnout 10 kg.
  • Chci pracovat co nejlíp.

 Ještě jednou si představte ty krásné staré dveře s kovanou klikou. Po našem předchozím pokusu zůstaly otevřené. A teď si v duchu řekněte: „Chci (je mým cílem) zavřít dveře.“

 Co se děje?

Nejspíš vůbec nic. Jen se na ně motivovaně díváte a chystáte se, že je možná zavřete. Někdy. Možná. Akce v tom není žádná.

Tyto obraty symbolizují jen fráze a alibismus.

 Porovnejte:

  • „Chci se učit deset anglických slovíček za den.“ a „Učím se deset anglických slovíček za den.“
  • „Mým cílem je zhubnout.“ a „Zhubnu 10kg za čtyři měsíce.“

První výrok představuje nezávazný plán, který nejspíš vůbec nikoho nezajímá. Druhý je už slovo do pranice a použije ho člověk, který ví, co chce, jde si za tím.

Co je vám sympatičtější?

Jak jsem se už zmínila, všechny zmíněné fráze mohou být jen zlozvykem, který jsme přijali ze svého okolí. Máme je prostě naposlouchané a používáme je automaticky. A je na každém z nás naučit se rozpooznávat je a pak vědomě pracovat na jejich odstranění.

Nebo zlozvykem nejsou. V tom případě jsou odrazem toho, jak sami sebe vnímáte, jaká je vaše sebejistota, jak reagujete na případnou kritiku, neúspěch, strach z odmítnutí, z odhalení slabostí atd. Ale i to jde změnit. Ale musíte se rozhodnout to změnit. V tom případě jsem vám k dispozici s pomocí. Ale nestačí jen mít cíl a snažit se ho dosáhnout.

Chce to akci!

volejte 776 197 526
Nebo zanechte komentář:

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.