Můžete ji mít a ani o tom nevíte

Ale „jen“ vás obírá o energii, jste třeba pořád v lehké pohotovosti a možná zažíváte bezdůvodné napětí a obavy. Řeč je o posttraumatické stresové poruše. Tento pojem máme obvykle spojený se situacemi, kdy dochází k silnému leknutí, vyděšení jako je třeba dopravní nehoda, úraz, přepadení, násilí – s traumatickým zážitkem, ve kterém se navíc třeba jen mihla s myšlenka na možnost vlastní smrti nebo smrti někoho blízkého. Posttraumatická stresová porucha (PTSP) je reakcí těla na tyto vypjaté situace. Ve skutečnosti nemusí vždy jít o tak silné zážitky, příznaky mohou být méně intenzivní a nápadné, ale k dosažení pohody je třeba použít stejné postupy jako u vyloženě traumatických situací.

Symptomy PTSP mohou být velmi rozmanité. Lidé s tímto problémem často prožívají opakující se noční strachy a vzpomínky na traumatickou událost. Někdy se cítí odtržení od reality a mohou se vyhýbat situacím, lidem nebo místům, které jim připomínají, co se stalo. Prakticky vždy jakoby vystrčili anténky a neustále sledují okolí, jestli se neblíží nějaké nebezpečí.

V praxi jsem se setkala s řidičem, který po dopravní nehodě nebyl schopný se posadit za volant a jako majitel firmy si musel najmout řidiče, který ho vozil na obchodních cestách.

V jiném případě to byl řidič kamionu. Nehodu sice nezažil, ale při jízdě ho postihla srdeční slabost. Jeho strach, že se vybourá a zabije sebe nebo někoho dalšího vyústil v PTSP, se kterou se potýkal několik let. Dočasně zvolil práci ve skladu, pak ale zvítězila láska k řízení a rozhodl se vrátit na pozici řidiče. Den před tím, než nastoupil na nové místo se objevil u mne v poradně s velkými obavami, že to nedá. Zpracovali jsme potřebné. Druhý den dopoledne přišla SMS: Právě jsem vyjel, od včerejška se mi nesmírně ulevilo. Dík, jsem nový člověk. Zase můžu řídit.

Mou klientkou byla i dvanáctiletá dívka, která ve škole byla svědkem toho, jak zkolaboval spolužák  a přijela pro něj záchranka. Byl to pro ni velmi silný zážitek a přepadl jí strach, že kamarád může zemřít. U ní měla porucha podobu neschopnosti překročit vchodové dveře školy, později ani nemohla nastoupit do školního autobusu. S ní jsem musela pracovat déle, než s řidičem kamioňákem, ale podařilo se vyřešit.

Kromě toho, že PTSP může také ovlivnit náladu, spánek a schopnost soustředění, se lidé mohou také cítit vyplašení, podráždění nebo v neustálém stavu připravenosti na nebezpečí. A to jsou právě případy lehčích forem PTSP, které si lidé vesměs neuvědomují nebo je považují za jakousi normu dnešního intenzivního a rychlého světa. Nicméně neustálé monitorování okolí, jestli se neblíží nějaké nebezpečí, je velmi náročné na energii a pozornost, které pak chybí jinde. Na tuto situaci narážím v nadpisu článku: máme jí a nevíme o ní. Většinou tuto poruchu v mírné podobě objevíme jako součást jiného tématu.

Velkým poučením pro mne byla vlastní zkušenost, kdy se mi v průběhu práce na sobě samé objevila situace z dob situace na gymnáziu. Vlastně se nic nedělo, šlo jen o běžný týden na začátku června, kdy se zkoušelo o sto šest a psala se písemka za písemkou. Přesně jsem si vybavila profesorku chemie a okamžik, kdy na další týden oznámila další opakovací písemku. Šlo o látku za celý půlrok. Hlavou mi jen tak prošlo, že to snad už nepřežiju, jak jsem unavená. Vcelku nevinný okamžik, který odstartoval nepříjemnou reakci na dlouhá léta.

PTSP je přirozená reakce na extrémní stres. Je důležité si uvědomit, že může postihnout kohokoli, že to není to projev slabosti nebo selhání a že se jen omezeně dá ovládnout vůlí. U silných  podob PTSP je třeba podpora a porozumění okolí.

Existuje řada způsobů, jak pomoci lidem s PTSP. Jednu z ověřených a hlavně účinných je AFT- terapie přitahovacích polí.

Její součástí je i postup, který krom zvládnutí symptomů míří především na příčinu poruch a vede k úplnému uzdravení. Jen nikdy dopředu nevím, zda to půjde prakticky okamžitě jako u řidiče kamioňáka nebo jestli to bude trvat týdny.

Je důležité, aby lidé s PTSP nebyli odsuzováni nebo přehlíženi. S podporou, pochopením a vhodnou léčbou mohou lidé s PTSP výrazné změny, úplného uzdravení  a dál vést plnohodnotný život.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.