Když je vše o nich: Jak se vypořádat s manipulativními a sebestřednými lidmi

Jsou lidé, kteří mají mimořádnou schopnost upoutat na sebe veškerou pozornost. Jsou charismatičtí, přesvědčiví a druzí jim tak nějak automaticky vycházejí vstříc. Jenže ne vždy je v pohodě a oboustranně výhodné, protože takový člověk ve skutečnosti může víc brát než dávat. A pokud s ním jste v blízkého kontaktu, můžete zjistit, že vás jeho chování vyčerpává, znejisťuje nebo dokonce ubližuje.


Jak poznat sebestředného a manipulativního člověka

Sebestřednost a manipulace se obvykle vyskytují současně, ale nemusí tomu tak být vždy. Sebestřední lidé se zajímají především o sebe, zatímco manipulátoři využívají druhé ke svému prospěchu. Co by vás mělo varovat?

1. Vždy jsou středem pozornosti

Sebestřední lidé potřebují, aby se vše točilo kolem nich. Dokážou nenápadně nebo i zcela okatě získat pozornost od jiných. Někdy s elegancí a šarmem, kdy jim druzí věnují pozornost, protože je to prostě baví, protože působí sebejistě a umí vytvořit pocit blízkosti. Ve skutečnosti jim ale jde jen o sebe.

Náročnější je to v případě, kdy jde o negativnícho člověka, který rychle zlehčí jakékoli vaše trápení, dotaz nebo problém a okamžitě převede řeč na sebe, na svůj příběh.

Takoví lidé například
– neustále vyprávějí o sobě, cokoli převedou na svůj vlastní život či zkušenosti. Je jedno, jestli s nimi chcete sdílet radostnou novinu nebo osobní starost.
„To mi připomíná, jak jsem já…“

– přehánějí své problémy, hrají oběť nebo vyvolávají konflikty, jen aby se stali hlavním tématem hovoru.
„Nikdo mě nechápe. Vždycky jsem ten, kdo trpí nejvíc.“

– dělají věci tak, aby si jich druzí všimli. Je jedno, jestli jde o dárek, laskavost, práci. Vždy očekávají výkon a uznání
„Podívej, co jsem dokázal! Jsem jediný, kdo to umí tak dobře.“

2. Manipulují emocemi

Manipulativní jedinci umí emočně vydírat, vyvolat pocit viny, přesvědčit vás, že bez nich byste si neporadili. Často se také staví do role oběti, aby si zajistili soucit a podporu. Mohou toho docílit třeba výroky:

„Jo, to mi připomíná, jak jsem kdysi…“
– vyprávíte o těžkém období, které právě prožíváte, a místo podpory slyšíte tato slova. Jde o výše zmiňované přesměrování pozornosti na sebe. Sebestředný člověk okamžitě převede rozhovor na své zážitky a emoce, čímž zneviditelní vaše pocity.

„Takže už pro tebe nic neznamenám? Všichni mě vždycky opustí!“
– toto je příklad emočního přehánění třeba v situaci, kdy odmítnete setkání nebo službu. Cílem je vzbudit pocit viny a docílit změny vašeho rozhodnutí.

„Já mám tak těžký život, nikdo mi nerozumí… Ale tobě je určitě skvěle.“
– využití sebelítosti jako nástroje moci. Ve chvíli, kdy potřebujete řešit vlastní problém, ale místo toho se ocitnete v roli opatrovníka. Tímto způsobem vás emocionálně zatíží a donutí vás věnovat jim péči místo toho, abyste se věnovali sobě.

„To přeháníš. Není to tak hrozné.“ / „Tohle není nic oproti tomu, co jsem zažil já.“
– jde o zlehčování vašich pocitů. Vaše emoce jsou bagatelizovány, protože pro sebestředného člověka jsou důležité jen jeho vlastní pocity

„No, ale kdybys mě poslechl/a, mohlo to být ještě lepší.“
– příklad o pohrávání si s vaší sebedůvěrou, zdůraznění vlastní důležitosti a vytvoření pocitu, že nejste dostatečně kompetentní

3. Nárokují si

Sebestředný člověk očekává, že se svět přizpůsobí jeho plánům, náladám a přáním. Když se tak neděje, zažívá směsici pocitů bolesti z nenaplněné touhy, vzteku, že jim něco bylo odepřeno, a přesvědčení, že na to měli právo. Obvvykle nerespektuje hranice druhých a je přesvědčený, že si může brát, co chce. Pokud ale potřebujete něco vy, je to najednou problém. U manipulátorů se navíc přidává schopnost vás přesvědčit, že vlastně chtít nemáte právo – nebo že na jejich potřebách záleží víc.

Často pužívá věty:

„To je samozřejmost, to přece pro mě musíš udělat.“
– bere jako dané, že ostatní jsou tu od toho, aby mu vyhověli, a nevidí důvod, proč by měl o něco prosit nebo děkovat.

„Já jsem si to zasloužil/a, tak proč bych se o to měl/a dělit.
– má pocit, že mu věci patří jen proto, že si myslí, že je lepší nebo důležitější než ostatní.

„Nechápu, proč bych měl/a čekat jako ostatní. Já mám přednost.“
– očekává výjimky a speciální zacházení, protože se vnímá jako výjimečný/á.

4. Omezují vás a vaši svobodu

Manipulativní lidé mohou nenápadně zasahovat do vašich rozhodnutí, vztahů i sebevědomí. Kritizují vaše volby, radí vám, „co je pro vás nejlepší“, nebo vás odrazují od lidí, kteří by vás mohli podpořit. Čím méně jistoty a opory máte, tím snáze vás ovládnout. Zpozorněte, když slyšíte třeba:

„Kdybys mě opravdu měla ráda, tak bys to nedělala.“
– pokus o citové vydírání, kdy druhý podmiňuje vaši svobodu jeho spokojeností.

„Tohle bys beze mě nikdy nezvládla.“
– snaží se vám vzít sebedůvěru, abyste měli pocit, že na něm závisíte.

„Nechápu, proč potřebuješ tolik času pro sebe, snad jsme pár, ne?“
– zpochybňuje vaše právo na vlastní prostor a nezávislost.

5. Nikdy neuznávají chybu

Přiznat vlastní omyl by znamenalo ohrozit jejich dokonalý obraz. Setkat se pak můžete například s následujícími výroky:

„To není moje chyba, kdybys to udělal jinak, dopadlo by to dobře.“
– přesouvá odpovědnost na druhé, místo aby uznal svůj podíl na situaci.

-„Já jsem to říkal/a hned na začátku, že tohle nebude fungovat!“
– zpětně si upravuje realitu tak, aby vypadal jako ten, kdo měl pravdu.

-„Ale to vůbec není podstatné, soustřeďme se raději na to, co s tím teď uděláme.“
– odmítá přiznat chybu tím, že ji bagatelizuje a odvádí pozornost jinam. Pokud na jejich chybu upozorníte, může se stát, že se nakonec budete omlouvat vy.


Jak se chránit před jejich vlivem

Poznat sebestředného a manipulativního člověka je jedna věc, ale jak se s ním vypořádat?

Stanovte si jasné hranice – Nenechte se vtáhnout do jejich her. Pokud cítíte, že vás někdo manipuluje, vědomě si nastavte, co ještě jste ochotni tolerovat a co už ne.

Nepodléhejte pocitu viny – Manipulátor vás často přiměje pochybovat o sobě. Připomínejte si, že máte právo říct „ne“, aniž byste se museli obhajovat.

Omezte kontakt – Pokud je to možné, snažte se snížit množství času, který s takovým člověkem trávíte. Čím méně prostoru mu dáte, tím méně vás ovlivní.

Hledejte podporu – Sdílení zkušeností s důvěryhodnými lidmi vám pomůže získat nadhled a jistotu. Pokud se cítíte vyčerpaní nebo pochybujete o sobě, poraďte se s někým, kdo vám dodá zpět sebevědomí.


Proč v takových vztazích setrváváme?

Mnoho lidí zůstává v toxických vztazích se sebestřednými a manipulativními jedinci, protože doufají ve změnu, cítí se zavázáni nebo si zvykli přizpůsobovat se jejich požadavkům. Sami sebe nevnímají jako dost důležité a obvykle mají nejrůznější pocity viny. Často ani nevnímají, že se stali součástí dynamiky, která jim ubírá sílu a radost ze života.

Poznali jste se v některém z popsaných bodů? Položte si otázku:

„Jak bych chtěl/a, aby se ke mně lidé chovali?“

A pokud realita neodpovídá této představě, možná je čas udělat změnu.


Myslím, že vám mohu pomoci
Napište na adresu Studenkova.J@seznam.cz nebo volejte na 776197526


Sebestřední a manipulativní lidé nás mohou dostat do situací, kdy si přestaneme věřit a podřizujeme se jejich potřebám. Ale vždy máme možnost říct dost.

Protože i vy si zasloužíte být slyšeni a respektováni.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *