DEN POTÉ – den po tragedii na FF UK

Tento článek píšu 22.prosince 2023, den po obrovské tragedii, kdy na filosofické fakultě Univerzity Karlovy po útoku střelce přišlo o život patnáct lidí. Zprávy o ní obletěly celý svět do několika málo hodin a už druhý den se na nás z medií valí samé špatné zprávy. Je to jak ve zlém snu. Tohle se přece nemohlo stát u nás, takové věci se dějí jen na druhé straně zeměkoule.

Řada z nás včera zatajeným dechem sledovala informace z medií i na sociálních sítích. A pravděpodobně by bylo náročné najít někoho, kdo by situaci intenzivně neprožíval. Někdo z rozčílením, jiní se slzami v očích. I dnes přicházejí další a další informace, které nás mohou tlačit do obav, stavů úzkosti nebo do bezmocného vzteku či hledání viníků.

Právě v takových chvílích je třeba se zastavit, zkoncentrovat a pokusit se uklidnit, zvýšit svoji energii. Ne každý ví, jak na to. Proto jsem pro vás připravila alespoň čtyři typy první pomoci pro náročné situace:

1. Využijte svého dechu:

Mnozí lidé nedokážou plně využít kapacitu svých plic ani za normálních okolností. Pokud jsou ve stavu stresu nebo úzkost tak se dýchání stává ještě mělčím, mozek i celé tělo trpí nedostatkem kyslíku. V takové situaci je velmi dobré se soustředit na vlastní dech, prohloubit ho, prodloužit nádech a výdech, sledovat, jak se hrudník a břicho rozpínají dopředu, dozadu i do stran. Pro intenzivnější uvolnění je možné se několikrát po sobě zhluboka nadechnout a dlouze vydechnout.

2. Využijte krátké meditace:

Pomocí meditace můžete efektivně očistit mysl, hluboce si odpočinout a pozitivně se naladit. Nemáte-li s meditací žádné zkušenosti, tak stačí, když si najdete klidné místo, zavřete oči a hluboce dýcháte. Jen sledujte svůj dech a postupně se nechte odejít své myšlenky. I krátká meditace každý den může mít výrazný pozitivní vliv.

3. Využijte vizualizaci:

I když se momentálně svět zdá drsný a nebezpečný, neznamená to, že nemůžete mít představu o době, kdy se cítíte spokojeni. Najděte si chvilku pro sebe, zavřete si oči a představujte si své vysněné okamžiky. Udělejte to do nejmenších detailů včetně barev, vůní, zvuků. Mozek neodlišuje, zda jsou to pouze přání nebo realita. Tímto způsobem si můžete docílit toho, že se vaše představy budou postupně naplňovat.

4. Využijte FO držení čela:

Jsou chvíle, kdy se spontánně plácneme do čela se slovy: „Co to ten trouba provádí!???“ nebo si ruku položíme na čelo, když se potřebujeme soustředit, něčemu porozumět, promyslet si nebo když jsme jednoduše unavení s pocitem, že náš mozek šel na procházku a nás nechal doma samotné, když jsme smutní nebo zažíváme úzkost.

V takových chvílích a především v akutních situacích pomůže FRONTÁNĚ OKCIPITÁLNÍ držení čela. Provádí se tak, že jednu ruku položíme dlaní na čelo, druhou na zadní část hlavy.

Kromě akutních stavů nepohody (rozčílení, smutek, lítost, strach, zmatkování, pocit prázdna v hlavě, tvůrčí krize,…) můžeme používat pravidelně třeba ráno po probuzení: především tehdy, když vás čeká jakýmkoli způsobem náročný den (zubař, zkouška, zásadní rozhovor s tchýní,…). Chvíli prožívejte katastrofický scénář a vnímejte přitom pocity přicházející z těla. Potom zapojte svoji tvůrčí představivost a přepněte na vizualizaci ideálního průběhu situace, kterou jste natrénovali v předchozím bodu. V této představě s rukama položenýma na čele a na zátylku vytrvejte 3-5 minut.

Další možnost využití je večer: položte ruce na uvedená místa a nechte před očima proběhnout uplynulý den. V myšlenkách setrvejte déle u situací, které pro vás byly jakkoli náročnější. Zakončete příjemnou vzpomínkou. Ta může být z kteréhokoliv období života.

Uvedené metody jsou super, ale pokud máte pocit, že nejsou dost efektivní, vaše problémy přetrvávají nebo se vrací, obraťte se na odborníka. Osobně vám mohu pomoci AFT – terapií. V souvislostech s událostmi včerejšího dne její přednost vnímám především v tom, že je velmi efektivní v uzdravení posttraumatické stresové poruchy. A jen stěží odhaduji, u kolika studentů a zaměstnanců filosofické fakulty se v budoucnu může projevit. Vždyť k jejímu vzniku může přispět jen jedna jediná myšlenka: „Teď tady umřu.“

Více zde

Pro informace nebo objednání na terapii

volejte 776197526

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.