Strašák jménem roska

Ze svého dětství mám roztroušenou sklérozu spojenou s představou člověka na vozíku. No je to už dávno, jsem dospělá a medicína zatím výrazně pokročila. Navíc jsem si vědoma, že existuje vícero forem rosky a že ne každá je tak progresivní, aby člověka posadila do kolečkového křesla a udělala z něj nemohoucího tvora. V dospělosti mi život přinesl setkání s vícero nemocnými roztroušenou sklerozou. Řada z nich se dokázala dostat do stavu, kdy na okolí působí, jako kdyby žádnou nemoc neměli. Vlastně nejen působí. Oni se tak až na drobnosti a na pravidelné lékařské kontroly tak cítí. Jen to obvykle není zadarmo a schovává se za tím kus poctivé práce na sobě samém.

Co je roztroušená skleróza?

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu (mozek a míchu). Jde o autoimunitní onemocnění, kdy imunitní systém omylem útočí na ochrannou vrstvu nervových vláken, zvanou myelin.

Myelin je důležitá vrstva, která obklopuje nervová vlákna a zajišťuje rychlý a efektivní přenos nervových signálů. Když dochází k poškození myelinu, nervová vlákna jsou narušena a jejich schopnost správně fungovat je omezena. To vede k různým problémům, jako je oslabení svalů, poruchy koordinace, poruchy vidění a kognitivní obtíže.

Roztroušená skleróza se nazývá „roztroušená“, protože zánět a poškození myelinu se objevují na různých místech centrální nervové soustavy. Tato místa, kde  dochází k porušení myelinových pochev, se označují jako plaky. Postupem času s proměňují v jizvy, které jsou za tvrdé a neměnné. Odtud pak druhá část názvu „skleróza“ – slovo skleros znamená tuhý. Buňky CNS již nejsou schopné poškozenou myelinovou pochvu obnovit. Se zvyšováním počtu jizev jsou pak jednotlivé příznaky roztroušené sklerózy výraznější.

Příznaky roztroušené sklerozy

Příznaky a formy roztroušené sklerozy mohou být různé a liší se od jednotlivce k jednotlivci:

  • Únava: vysoká úroveň únavy je častým příznakem RS. Může se jednat o vyčerpání, které není způsobeno fyzickou aktivitou.
  • Motorické potíže: poruchy pohybu jsou časté, jako například svalová slabost, koordinace pohybů, poruchy chůze a třesání
  • Vizuální potíže: zhoršené vidění, dvojité vidění, ztráta zorného pole nebo bolest očí jsou běžné u pacientů s RS
  • Senzorické potíže: pacienti mohou mít necitlivost, brnění, pálení nebo bolest v různých částech těla
  • Poruchy rovnováhy a koordinace: poruchy rovnováhy, necitlivost nohou nebo obtíže s koordinací pohybů jsou častým příznakem RS
  • Poruchy řeči: někteří pacienti mohou mít obtíže s mluvením, například poruchy artikulace nebo rychlosti mluvení
  • Poruchy paměti a koncentrace: někteří pacienti mohou mít potíže s pamětí, koncentrací a kognitivními funkcemi

Léčba roztroušené sklerózy

Roztroušená skleróza je chronické onemocnění a západní medicínou je považována za nevyléčitelnou. Léčba RS se zaměřuje na zmírnění symptomů a zpomalení progrese onemocnění. Existují léky, které mohou potlačit imunitní systém a snížit zánět, a také terapie zaměřené na zlepšení motorických dovedností, rovnováhy a dalších obtíží spojených s RS.

Chcete s  takovým konstatováním spokojit?

Vzhledem k tomu, že jste zavítali na můj blog, tak předpokládám, že hledáte i jinou cestu, jak rostroušenou sklerózu vyléčit nebo alespoň dostáhnout stavu bez příznaků. Možná pro vás bude inspirací příběh australského lékaře prof. Georga Jelínka, kterému byla rs diagnostikována v 45 letech a i jemu bylo sděleno, že jde o nemoc progresivní a neléčitelnou. Navíc touto nemocí trpěla jeho maminka, později byla upoutána na invalidní vozík a nakonec na re zemřela.

Se situací se nesmířil, ale pustil se do studia informací o rosce. Postupně narazil na důkazy o tom, že je možné zastavit nebo dokonce zvrátit postup této nemoci pomocí zásadních změn životního stylu.

Na základě sesbíraných poznatků prf. George jelínek sestavil program úpravy životního stylu podložený vědeckými důkazy a rozhodl se ho otestovat sám na sobě.

„Trvalo delší dobu, než se příznaky nemoci počaly ztrácet,“ napsal později. „Bylo to postupné, avšak 7 let po stanovení mé diagnózy jsem docílil toho, že jsem už neměl žádné příznaky. Navíc jsme se přesvědčili, že pro léčbu RS nehraje věk ani postižení pacienta žádnou roli a že nemoc lze stabilizovat ve každém stadiu.“

5 kroků léčebného programu prof.G.Jelínka

Pět jednoduchých kroků  Georgova léčebného programu patří tyto:

1. strava
2. cvičení
3. slunění/doplnění vitamínu D
4. práce s psychikou, meditace
5. medikace

1. Strava

Léčebný program od pacientů vyžaduje, aby přestali jíst maso, mléčné výrobky a veškeré potraviny bohaté na nasycené tuky. Místo toho je potřeba přejít na rostlinnou stravu doplněnou o mořské produkty.

Osobně s tímto bodem nejsem úplně ztotožněna, ale určitě bych každému doporučila stravu založenou na potravinách, které nejsou chemicky upravovány. A pak celkovou detoxikaci organismu, protože zátěže, které v sobě nosíme (včetně metabolitů živočišných bílkovin), mohou způsobovat kdejakou neplechu. U RS potom bude určitě důležitá detoxikace celého nervového systému. Doporučit mohu Joalis, Diochi nebo Energy.

2. Cvičení

Nemocní by měli určitě věnovat cvičení 20-30 minut denně v pěti dnech v týdnu a dávat přednost pohybu venku.

Jaké cvičení si vybrat? To je hodně individuální, protože i příznaky rskářů jsou hodně různorodé. Ale určitě je vhodná joga, tai-chi, cchi-kung. Pohybová aktivita působí sice na fyzickou aktivitu, ale jejím prostřednictvím ovlivňje limbický systém, který je přímo zodpovědný za emoce. Dále si lidé ověřují kolik zvládnou. A je třeba připomenout, že dříve se roskaři  tak trochu šetřili. Dnes převládá názor, že je naopak potřeba více zatížit. V případě nutnosti je možné připravit plán plnohodnotného cvičení za židli. A v případě, že něco co opravdu nejde, lze využít faktu, že mozek až tak moc nerozlišuje mezi představou pohybu a realitou a že je možné cvičení dotáhnout do ideálního stavu představou pohybu nebo dokonalé pozice.

3. Slunění a užívání vitamínu D

Roskaři se světlou kůží by se měli slunit bez opalovacích krémů 15 minut denně a pět dní v týdnu; ti, kteří mají tmavou kůži, by měli dobu o něco prodloužit. Doporučuje se také užívat vitamín D.

4. Meditace

Pacienti by měli věnovat meditaci 30 minut denně. Přínosy meditace byly stejně jako přínosy ostatních léčebných opatření prokázány u mnoha vědeckých studií.

Každé onemocnění je psychosomatické a nejelegantnějším postupem léčby je současné působení na tělo i na psychiku. Kromě meditace je důležité pracovat s emocionálními příčinami pomocí dalších technik včetně spolupráce s terapeutem. Mezi základní témata, která je důležité ošetřit patří

– reakce na stanovení diagnozy (obavy z toho, jak se bude vyvíjet, jak pozmění život,…)

– reakce na vlastní omezení – pocit ponížení vztek na vlastní nedostatečnost nebo nemohoucnost, pocity beznaděje a bezmoci pokud nedochází brzy ke zlepšení nebo když nemocný uvěří, že opravdu jde o nevyléčitelnou nemoc

– stres z pobytu v nemocnici nebo návštěv lékařů

– vlastní příčiny autoimunitní reakce. Jde převážně o sebetrestání, kdy člověk vidí sám sebe špatného, věří, že zaslouží potrestat a tím vytvoří předpoklad pro rozvoj nemoci.

Emocionální příčiny RS a AFT

AFT terapie má pro roskaře dost možností. Jednak je možné pracovat s výše uvedenými náměty. A pochopitelně i s dalšími, které jsem zde neuvedla. Kromě této části, která do hloubky zpracovává emocionální a energetické příčiny emoce, je její součástí zcela konkrétní postup na stimulaci akupunktrurních bodů, které harmonizují energetický systém těla a do mozku předávají informaci, co má dělat, aby se tělo uzdravilo. To je naprosto unikátní část, kterou nemá žádná jiná terapie (a existuje i pro jiné diagnozy)  Práce s psychikou a postupy na stimulaci akupunkturních bodů tvoří dohromady velmi účinný celek.

5. Medikace

V kontrastu s konvenčním přístupem k léčbě RS pokládá Georgův léčebný plán nasazování chemických léčiv až za poslední možnost. Pacienti i lékaři jsou vyzýváni, aby dobře zvažovali možné přínosy a vedlejší účinky léčiv a aby je používali jen v závažných případech. A pokud už k nim dojde, je nutné přesně dodržovat předepsané dávky a dávat pozor na kombinované působení léků.

A nakonec poznámka na okraj: celý harmonizační program je vhodný i pro příbuzné pacientů s RS. U nich se dá předpokládat zvýšené riziko vzniku této choroby a jeho dodržováním mohou rosce předcházet.

Vlasně je ale jisté, že výše uvedených pět hlavních kroků léčebného programu může být prospěšných pro kohokoliv.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.