Bylo nebylo, dávno tomu – je to už pár let. To tenkrát v zimě napadlo hodně sněhu a po kratičké oblevě opět začalo mrznout. Chodníky se postupně měnily v klouzačky a nebyla nouze o pády na zem. Při pomáhání padlým nešťastníkům jsem si začala všímat, jak různorodě reagují na svá nedobrovolná přistání na zem.
Ale nikoho, opravdu nikoho v takovou chvíli nenapadlo, aby si stěžoval na na skutečnou příčinu pádu:
Aby si stěžoval na GRAVITACI!
Možná si teď ťukáte na čelo a považujete mě za blázna. Stěžovat si na gravitaci. To je přeci blbost!!!
Víte proč?
Protože nejde změnit. A na to, co nejde změnit, si prostě nestěžujeme. To prostě přijímáme. Musíme.
A taky nikoho nenapadlo, aby si stěžoval sám na sebe – třeba na svoji nadváhu, která způsobuje nepružnost a neohrabanost, nebo na své boty, které jsme si koupili, protože vypadají úžasně, ale nepodívali jsme se na materiál, ze kterého jsou vyrobeny podrážky.
Víte proč?
Protože je příjemné být obětí. Na chvíli to přináší výhody. Politují nás, soucítí s námi, pomohou nám,…
„Stěžovaní je vždy projevem toho, že nepřijímáme to, co je.
Když si na něco stěžujete, děláte se sebe oběti.
Proto nežádoucí situaci buď ZMĚŇTE nebo PŘIJMĚTE nebo BĚŽTE PRYČ.
Všechno ostatní je šílenství.“
Eckhart Tolle
Když se ocitnete v nežádoucí situaci:
1. Změňte to!
Prozkoumejte všechny možnosti a udělejte akci. Možná je důležité postavit se sám za sebe a říci někomu/něčemu ne. Když se k vám nechovají dobře, máte právo přijít a vyjádřit, že vám to nepříjemné, uráží vás to,…
2. Přijměte to!
Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete nepostavit se za sebe aktivně (bod 1. Změňte to!), pak se vyhněte kritice a hodnocení DRUHÝCH. Místo toho soustřeďte se na sebe. Situaci využijte jako učební lekci, kterou jste dostali, aby jste se dál mohli rozvíjet. Prozkoumejte, co se s vámi děje, jaké pocity prožíváte, do jaké slabiny se situace strefuje a pak využijete všechny možnosti, aby jste změnili svoje reakce, abyste u sebe přijali něco, co jste u sebe zatím neviděli, popírali, nechtěli se k tomu znát. Někdy bude stačit pouhé uvědomění, jindy budete potřebovat některou z technik – třeba kineziologii nebo AFT terapii.
3. Běžte pryč!
Dejte výpověď, odstěhujte se, změňte školu/třídu, najděte si jiné koníčky,…
Ale ještě před tím opravdu pečlivě prozkoumejte, zda není něco, co nejdříve můžete změnit u sebe. A teprve pak udělejte rázný krok. K tomu vám napíšu krátký příběh:
Před časem jsem se setkala s vysokoškolskou studentkou. Končila první ročník a ve škole nenáviděla snad všechno, byla tam nešťastná, trápila se . Zdálo se, že výběr školy byl naprostý omyl. Naprosto vážně uvažovala o odchodu. Opravdu to vypadalo, že nemá smysl, aby tam setrvávala dál. Až na jednu maličkost. Stejná situace se jí zopakovala už podruhé. Nakonec se ukázalo, že je pevně uvízlá ve strachu, že kdykoliv a kdokoliv může odhalit její slabiny a domnělou neschopnost. To pro ní představovalo tak velkou hrozbu, že mozek zavelel k útěku ze zdánlivě nebezpečného prostředí. Na tento program se naladila už někdy v první třídě, kdy se na ní rodiče zlobili za nějaký neúspěch v učení. Uvolnily jsme to spolu a po prázdninách mi přišla SMS: Tak jsem ve druháku a je to v POHODĚ!
Změňte to! Přijměte to! Běžte pryč!
NEZŮSTÁVEJTE SEDĚT NA ZADELI VE SNĚHOVÉ ZÁVĚJI. MOHLI BY VÁS NAJÍT AŽ NA JAŘE!
NEZŮSTÁVEJTE ZAPOMENUTÍ VISET NA ŠŇŮŘE AŽ DO ZIMY JAK KOLÍČKY NA OBRÁZKU. STEJNĚ TO NIKDO NEOCENÍ.
UDĚLEJTE AKCI!
VŠECHNO OSTATNÍ JE ŠÍLENSTVÍ!