Dnes ne, miláčku!!! Možná pozítří nebo o víkendu…

Když vyslovím slovo anorexie, pravděpodobně spontánně dodáte mentální. Když přidám sexuální anorexie, tak předpokládám, že minimálně začínáte tušit, kam tímto termínem mířím, i když ho nenajdete ani v mezinárodním seznamu diagnóz a ani se nepoužívá v odborné terminologii.

Se ztrátou sexuální touhy (sexuální anorexií) se častěji setkáváme u žen, ale týká se i celé řady mužů. U některých lidí  jde o ztrátu touhy po pohlavním styku, u jiných jde i o odmítání partnerových doteků.  Situace může být způsobena zdravotními i organickými poruchami (např. hormonálními poruchami, ledvinovou nedostatečností), užíváním některých léků, velkým pracovním zatížením, únavou a nedostatkem spánku při péči o malé dítě, zneužitím, celou řadou  dalších emocionálních příčin

Ve své praxi se se sexuální anorexií setkávám relativně často. A i po dvaceti letech praxe mě neustále nepřestává překvapovat, kolik žen považuje za zcela normální, že žijí ve vztahu bez sexuálních kontaktů.

Ano, čtete dobře – mnoho žen život bez sexu považuje za normu.

 Další skupina žen sice tuší, že chybějící sex ve vztahu normou není, ale nepovažuje to za téma, které by bylo třeba řešit. Obvykle se na tyto otázky dostaneme oklikou.

Příběh z poradny

     Asi čtyřicetiletá a velmi příjemná klientka se na mě obrátila s určitými problémy v práci. Během posledních měsíců se tam změnila atmosféra a ona se rozhodovala mezi dvěna variantami: usilovat o nápravu vztahů na pracovišti nebo to vzdát a odejít jinam? Dostala nabídku nového místa, ale musela by dojíždět. V souvislosti se situací se jí objevil známý strach z chybného rozhodnutí.

Během společného hledání příčin problému mimo jiné z mé strany padla i otázka, jak jí ve stávající situaci podporuje manžel a jaký má názor na její případné dojíždění, protože pak by se musel víc angažovat v péči o děti. Už si nepamatuji, jak jsme se z tohoto bodu dostaly až k tématu sexu, ale začala mi vyprávět, že ona sama vlastně sex vůbec nepotřebuje, že jí neschází, že vnitřní potřebu fyzického milování ztratila po porodu druhého dítěte. Nicméně vnímá, že pro jejího muže je to důležité, jakou radost, potěšení a energii mu sex přináší a že jí nedělá problém ho neodmítat, vycházet mu takto vstříc. Miluje se s ním pro jeho radost. Téma jsme stopovaly dál. Příčina byla v předchozím vztahu, kdy necitlivý partner několikrát utrousil ponižující poznámky k jejímu chování v intimních chvílích. Když v jakékoli situaci  se cítíme poníženi, tak máme tendenci se někam schovat, aby nikdo nemohl vidět naše  zahanbení a bezcennost. To u sexu můžeme spolehlivě zařídit tak, že ho nebudeme mít vůbec. U mé klientky v novém vztahu zprvu počáteční zamilovanost překrývala provotní zranění, ale ta později v období intenzivní péče o dvě malé děti stejně vybublala napovrch. Naštěstí nebyla příliš hluboká a podařilo se je odstranit hned při prvním setkání.

    V jiných případech situace tak jednoduché nebývá. Mnohdy ani nedozvím, co způsobilo původní emocionální zranění, protože pro žena o situaci není schopna mluvit. Netlačím. K dispozici mám svalový test – jsem schopna zjistit věk a některé okolnosti (kdy se to stalo, souviselo to s mužem/ženou, jaká rámcově byla podstatná emoce). To obvykle stačí, aby se žena dostala do kontaktu s emocemi aniž by mi musela svěřovat, co se stalo. Současně s procházením vzpomínek se aplikují tónové skladby uvolňující emoce. Velmi často to bývá trojice:

  •  bezcennost/zranění v intimní situaci
  •  akutní trauma
  •  pocit viny

Znovu zdůrazňuji, že většinou se o průběhu události ani nemusím nic dozvědět. Ta se po uvolnění emocí rozplyne, zůstane v paměti jako nějaký film nebo je dokonce zapomenuta.

Jiný přístup vyžaduje, když odmítání sexu je spojeno s opozicí a vzdorem. Žena odmítá sex ze zásady, může to být namířeno vůči jednomu partnerovi nebo vůči mužům vůbec. Zdrojem vzdoru je nejčastěji vzpoura vůči otci promítaná do partnera. Chudák. Odnáší to za někoho jiného.

Vlastně chudák ne. Je-li muž ve zdravé mužské síle, pak tuto situaci může napravit. Pokud to nedokáže hned, tak má dvě možnosti:

  • absolvovat některý z kurzů u MUDr. Martina Daniela (např. Láskyplné zkrocení ženy), kde se naučí, jak zacházet s partnerkou, jejíž chování je ovlivňováno vztekem/vzdorem vůči mužům
  • se svou partnerkou si domluvit konzultaci u mne a já ji pomůžu najít zdroj tohoto vzdoru/vzteku a zpracujeme ho pomocí tónových nahrávek z AFT.

Ženy si přitom vzteku/vzdoru nemusí být vědomy, jen něco v nich odmítá fyzický kontakt a to něco se nedá překonat vůlí.

Tentokrát psala pouze o problémech žen a muže-sexuální anorektiky jsem vynechala. Důvod je prostý: žádný se v mé poradně ještě neobjevil.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.