Když vás stahují dolů…


Každý z nás se občas setká s někým, kdo vidí svět z té temnější strany, kdo je zaměřený na chyby a nedostatky, kdo neustále pochybuje a je mistrem na katastrofické scénáře. Tito negativní a pesimističtí lidé mají tendenci šířit kolem sebe pochmurnou atmosféru, která může ovlivnit naši náladu a energii. V první chvíli mohou být nerozpoznatelní, ale dlouhodobé soužití s nimi na nás může nepříjemně dopadat. Jak je tedy poznat a co dělat, abychom se nenechali stáhnout do jejich víru negativních emocí?


Jak poznat negativní a pesimistické lidi


Pojďme se společně podívat na několik typických projevů, které se u negativních lidí mohou objevovat ve větší či menší míře a na to, jaké výroky je mohou odhalit.


1. Věční stěžovatelé

Tito lidé mají vždy něco, na co si mohou postěžovat – ať už jde o práci, počasí nebo svět obecně.
„Tohle se mi nikdy nepovede.“
„Dneska je zas strašný den.“
„To nemá cenu, stejně to dopadne špatně.“


2. Hledači problémů

Vidí problém i tam, kde jiní vidí příležitost. Každé řešení je podle nich nedostatečné
„Tohle bude mít určitě nějaký háček.“
„Vždycky se něco pokazí.“
„To je moc riskantní, radši bych do toho nešel.“


3. Katastrofisté

Mají sklony přehánět a vždy očekávají ten nejhorší možný scénář.
„Co když to úplně selže?“
„Určitě se stane něco strašného.“
„Tohle nemůže dopadnout dobře.“


4. Odpírači radosti

I když se něco podaří, vždy najdou důvod, proč se neradovat.
„No jo, ale uvidíš, jak dlouho to vydrží.“
„To se ti povedlo jen náhodou.“
„Stejně na tom nakonec nic nevyděláš.“

5. Kritici všeho a všech

Neustále hodnotí cokoli a kohokoli, snižují úspěchy druhých.
„Moc bych si nemyslel, že to má nějakou cenu.“
„To by uměl každý, to není nic zvláštního.“
„Já bych to udělal úplně jinak, ale když myslíš…“


6. Energetičtí upíři

Jako energetické upíry bychom mohli označit vlastně všechny předchozí kategorie a tuto označit spíš jako „ostatní“. Snad napoví i uvedené výroky. Jejich chování vás vysává z energie. Po setkání s nimi se cítíte unavení a vyčerpaní.
„Můžeš mi s tím pomoct? Já to sám/sama nezvládnu.“
„Ty to máš vždycky jednodušší než já.“
„Tobě se to říká, ale já mám mnohem těžší život.“

Proč s takovými lidmi vlastně zůstáváme

Zůstávat ve vztahu s negativními a pesimistickými lidmi sice na první pohled nedává moc smysl, ale jsou situace, kdy nemůžeme/nejsme schopni udělat změnu. Důvody mohou být různé.

Soucítíme s nimi a cítíme zodpovědnost

Máme pocit, že bychom jim měli pomoci nebo že je naší povinností je podporovat. Pomoc a podporu vnímáme jako svoji morální podporu. Věříme, že to mají těžké, proto je jen tak nemůžeme opustit, že není nikdo další, kdo pomůže.

Strach ze změny a osamělosti

Bojíme se, že bychom zůstali sami nebo že by bylo těžké najít někoho jiného. Raději snášíme chování, které nás oslabuje a obírá o energii.

Zvyk a setrvačnost

Jsme v tom vztahu dlouho, že už si neumíme představit život bez dotyčného člověka, máme pocit, že nemá smysl něco změnit.

Nízké sebevědomí

Nevěříme si dost na to, abychom vztah opustili a šli za něčím lepším, problém vidíme v sobě, nevěříme, že si zasloužíme naplňující vztahy.

Naděje, že se partner/ka změní

Doufáme, že se časem situace zlepší, že partner/ka „prozře“ nebo začne vidět věci jinak, že se to jednou zlepší nebo že ho/ji dokážeme změnit.

Jak nás kontakt s negativisty může semlít

Pokud se se negativním člověkem potkáváme jen občas, tak to asi není velký problém. Ale dlouhodobý kontakt s negativními a pesimistickými lidmi může mít na naši psychiku i fyzické zdraví nepříjemné dopady.

Pokles nálady a energie

Negativní lidé často stahují svou pochmurnou náladou i ostatní. Můžeme se cítit vyčerpaní, bez chuti do života, jako bychom neustále „táhli někoho na zádech“. Může se dokonce stát, že postupně přijmeme jejich způsob myšlení a sami začneme vidět svět pesimističtěji. Tento stav přetrvávání nálady může trvat i dost dlouho po té, co se s negativním člověkem přestaneme stýkat.

Ztráta sebevědomí

Pokud nás často kritizují, shazují naše úspěchy nebo nám dávají najevo, že nic nemá smysl, můžeme o sobě začít pochybovat. Jak snadno nebo naopak obtížně to nastane pochopitelně záleží na našich předchozích zkušenostech s kritikou zejména z dětství a na tom, jaké nároky na nás měli rodiče. Ale i zdravě sebejistého člověka časté shazování a kritizování minimálně znechutí.

Zvýšená úroveň stresu a úzkosti

Neustálé řešení problémů, stížnosti a dramatické scénáře mohou zvýšit hladinu stresu. Můžeme se cítit přetížení, nepohodu a začít pociťovat úzkost, zvlášť pokud nemáme prostor na odreagování. Toto může s větší pravděpodobností nastat u lidí, kteří nemají z dětství vybudovaný dostatečný pocit bezpečí.

Problémy ve vlastních vztazích

Pokud jsme dlouhodobě obklopeni negativitou například v práci, můžeme ji nevědomky přenášet i na ostatní a ovlivníme tak interakce s rodinou a přáteli. Můžeme být podráždění, méně otevření a méně ochotní se radovat.

Fyzické důsledky

Dlouhodobý stres a negativní emoce mohou oslabit imunitu a vést k vyčerpání, bolestem hlavy, nespavosti nebo problémům s trávením, může se zvýšit riziko chronických nemocí souvisejících se stresem (vysoký krevní tlak, srdeční potíže).

Jak se tedy chránit

Pokud máte v okolí někoho, kdo je neustále negativní, existují způsoby, jak se chránit před jejich vlivem

1. Udržujte si odstup

Není nutné trávit s nimi více času, než je nutné. Pokud se nelze kontaktu úplně vyhnout, snažte se minimalizovat jeho dopad – například tím, že přesměrujete téma rozhovoru na něco pozitivního.

2. Nepřijímejte jejich negativitu

Vědomě si připomínejte, že jejich pesimismus není váš problém. Je to jejich pohled na svět, ne váš.

3. Odpovídejte optimismem

Když si stěžují, zkuste jim nabídnout jiný pohled na věc. Například: „Ano, dneska prší, ale zase máme čas si v klidu přečíst knihu.“

4. Vymezte si hranice

Dejte jasně najevo, že nemáte zájem se účastnit nekonečného lamentování. Například: „Rozumím, že tě to trápí, ale rád/a bych se bavil/a o něčem jiném.“

5. Obklopte se pozitivními lidmi

Vyhledávejte společnost lidí, kteří vás inspirují a dodávají vám energii. Pozitivní myšlení je nakažlivé stejně jako negativita.

6. Nenechte se vtáhnout do jejich dramat

Mnoho negativních lidí má tendenci dramatizovat. Nereagujte emotivně, snažte se udržet nadhled a klid.

A slovo na závěr

Negativní a pesimističtí lidé jsou součástí našeho života, ale nemusíme jim dovolit, aby ovlivňovali naši náladu a pohled na svět. Klíčem je uvědomit si jejich vzorce chování a najít strategie, jak se chránit. Otevřenost, pozitivní myšlení a nastavení zdravých hranic vám pomohou udržet si vnitřní pohodu i v jejich přítomnosti.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *