Jak mám zvládnout, když mu po nocích pípají SMS? Žárlím!!!

Je půlnoc a vašemu partnerovi přišla SMSka.

Není to poprvé. Opakuje se to už několik dnů. Převalujete se na posteli a přemýšlíte, kdo to vašemu miláčkovi píše. K ránu sice usnete, ale probudíte se se  špatnou náladou, partnera osočíte, že je vám nevěrný a zase se pohádáte. Známý scénář, ve kterém hraje hlavní roli žárlivost.

Žárlivost ve vztahu je nepříjemná a dokáže zkomplikovat život mnoha partnerským párům. Někteří lidé jsou sice přesvědčeni, že žárlivost je důkazem  lásky, ale ve skutečnosti se mýlí. Přestože je žárlivost sice vcelku běžný  jev, patří současně i k jednomu z nejzhoubnějších vlivů na  partnerský vztah .  Nedokládá lásku, ale pomalu a jistě ji ničí a zabíjí.

          Před lety jsem v době, kdy jsem na základní škole vyučovala i výchovu k rodičovaství,  prošla i úžasným kurzem  na téma vývoje partnerských vztahů od puberty do seniorského věku. Jednou ze zajímavých informací bylo shrnutí, jaké typy jsou  nevhodné pro manželství. Výčet se u mužů a u žen poněkud lišil, ale v obou skupinách figurovali chorobní  žárlivci.

Žárlivec

  • je neustále sužován  obavami, že je mu jeho partner nevěrný, že by mu nevěrný mohl být nebo že se jen lépe baví a cítí s někým jiným než právě s ním.
  • svého partnera kontroluje, podezírá a vyslýchá
  • má pocit nároku na svého partnera

Za svou dvacetiletou praxi v poradenství jsem zaregistrovala jeden fakt:  žárlivci (a zvláště chorobní žárlivci) do poradny obvykle nepřicházejí.  Podstatně častěji se objevují  „objekty“ žárlivosti,  které jsou unavené a vyčerpané chováním svých partnerů. Možná by dokonce bylo na místě napsat „oběti“ žárlivců.

Běžnější je situace,  že se téma žárlivosti vyloupne samo od sebe až v průběhu sezení, i když jsme s klientem začali zpracovávat téma jiné – většinou širší a obecnější.

Co se skrývá za žárlivostí

U klientů, kteří se rozhodli oprostit od žárlivosti, se obvykle zprvu setkávám s programy/pocity

  • mám nárok/mám právo
  •  v některých případech podporovány vzdorem, automatickým odporováním vyjít vstříc druhé osobě

Po uvolnění výše uvedených se objevuje pravá podstata:

  • pocity vlastní bezcennosti
  • chybění (chybění dostatku) lásky, potřeba o jejím neustálém ujišťování
  • s velkou pravděpodobností se objeví pocity viny, které jsou leckdy paradoxně obrácené ven na druhou osobu

Jak se žárlivostí vypořádat

  • pamatujte na to, že žárlivost je léčitelná nemoc vztahu. Pokud si člověk uvědomí, že má problém, je pravděpodobné, že ho s pomocí svého partnera či odborníka překoná.
  • žárlivý člověk má o sobě příliš nízké mínění. Domnívá se, že není pro svého partnera dostatečně dobrý  a  kdykoliv může být  opuštěn. Je proto třeba, aby žárlivec začal mít rád sám sebe a přestal vyžadovat ujišťování o své ceně od okolí.
  • nestačí však pouze mít rád sám sebe, ale je třeba se zbavit i citové závislosti pokud je přítomna. Jestliže  někoho milujeme, neměli bychom ho chtít vlastnit. I nám samotným je nepříjemné, aby nás někdo omezoval, nedůvěřoval nám, neustále zpochybňoval vše, co řekneme, uděláme  atd.
  • abychom se zbavili žárlivosti, je třeba přestat si neustále něco domýšlet,  zevšeobecňovat a hned hledat vždy ten nejhorší možný důvod, proč partner zase přišel pozdě z práce. Je třeba kontrolovat své myšlenky a postupně po malých krůčcích se učit zvykat na nejistotu. Rovněž je dobré omezit vyptávání s kým a kde partner byl a raději počkat, jestli to partner neřekne sám.
  • důležité je rozvíjejte své koníčky a přátelské vztahy, věnovat se i širší rodině a nikdy nedopusťit, aby se partner stal jediným středem života. Pokud si někdo zvykne trávit veškerý svůj volný čas jen s partnerem, je pochopitelné, že bude špatně snášet jakoukoliv aktivitu, kterou druhý podnikne bez něj. 

Žárlivost nevěře nezabrání

Žárlivci totiž časem udělají svým partnerům ze života pravé peklo a i ti, kteří dříve neměli důvod hledat porozumění a lásku jinde, k tomu najednou důvod mají. Partneři žárlivců ztrácí svobodu, cítí se jako v kleci či ve vězení. A po čem touží každý vězeň? Po svobodě! Žádný žárlivec se proto nemůže divit, když jeho chování zapříčiní konec vztahu.

Pozor na chorobnou žárlivost

Žárlivost může mít nejrůznější formy a nejrůznější sílu.

Nejhorší žárlivostí je taková, kdy člověk žárlí na něco, co se prokazatelně nestalo. Příčina žárlivosti je buď vymyšlena, nebo přinejmenším nadsazena.

 S některými typy se partneři dokáží společnými silami vyrovnat sami, jindy je třeba vyhledat odbornou  pomoc.

Nebezpečná je taková žárlivost, která přechází do domácího násilí. Žárlivec svému partnerovi fyzicky či psychicky ubližuje, drží ho doma, nedovoluje mu stýkat se s rodinou čí přáteli. V tomto případě je obvykle třeba zásahu zvenčí.

Jitka Studénková
CHCEŠ SE LÉPE VYZNAT V SOBĚ A VE SVÉM ŽIVOTĚ? Nejsi na to sám. Jsem terapeutka AFT terapie, kineziologie, regresní terapie. Jsem lektorka seberozvojových kurzů, autorka e-booků. Jsem průvodkyně iidí, kteří se rozhodli změnit nesnáze ve svém životě a odložit nepotřebné
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.